Valt inlägg:
19 StaffanRoger. Och här har vi även sourze egen inrikespolitiska expert.
Invädringen kostar ingenting, "så är det bara" skrev han nyligen.
Men nu är plötsligt svenskar "generösa", utåt. Och visst, det är bra.
Men 1 miljon syrier fryser i Turkiet, och vi dövar vårt samvete med 4 miljarder mest till annat, säkert till behövande.
Medan invandringen kostar 40 miljarder, enligt bl.a. en professionell utredning, av en professor som anser att man måste ställa frågan. Här länken. http://www.realtid.se/ArticlePages/200804/08/20080408171847_Realtid518/20080408171847_Realtid518.dbp.asp
Och frågan är alltså inte att ytligt framstå som särskilt godhjärtad eller för att döva sitt dåliga samvete. Utan hur vi BÄST hjälper folk i nöd, effektivast med de pengar vi är beredda att satsa.
40 miljarder här för några tiotusen flyktingar, i lågkonjunktur. som aldrig får jobb, som längtar hem från detta land.
Eller att satsa mer av dess 40 miljarder på alla de, majoriteten som aldrig hittar hit eller till Europa.
Räkna på det, försök och att svara på sakargument!
Och StaffanRoger, samt andra. Sakfrågan handlar inte om det ständiga tjatet om järnrör och Sverigedemokraterna, som nog får alldeles för mycket uppmärksamhet.
Utan om övergripande politiska, ekonomiska OCH humanitära frågor.
Ett meddelande kommer att skickas till ansvarig som besultar om inlägget skall tas bort, av vilken anledning vill du rapportera det här inlägget?