Valt inlägg:
I veckan trädde en ny lag i kraft i Ryssland, som innebär att ryska organisationer som helt eller delvis lever på pengar från utlandet måste registrera sig som ”utländska agenter” hos myndigheterna. Det har kommit mycket kritik från ”demokratiska” länder. Lagen döms som simpel redskap att tysta oppositionen.
Här måste man påpeka att det ”demokratiska” USA har sedan 1938 haft en Foreign Agents Registration Act som förbjuder amerikanska organisationer att ta emot pengar från främmande ”makt”. Har Sverige liknande lag?
Man bör komma ihåg de så kallade blomsterrevolutionerna som ledde till regimskiften i länder som Serbien, Georgien och Ukraina på 2000-talet. Avgörande för regimernas fall var det enorma ekonomiska stödet till oppositionen från främst USA och andra s.k. demokratiska länder.
Inför det senaste ryska presidentvalet anslog USA ca 35 extra miljoner kronor för den ryska politiska oppositionen.
Ett meddelande kommer att skickas till ansvarig som besultar om inlägget skall tas bort, av vilken anledning vill du rapportera det här inlägget?