Valt inlägg:
De mesta av pengarna av i dag är bara lagrade energier i bankernas servrar - populärt kallade ettor och nollor - dom finns egentligen inte.
Att banker och andra länder lånar ut så mycket räntebärande ettor och nollor till ett så kallat nödhjälpsland är en variant av människohandel till livegenskap då nödhjälpslandets befolkning säljer sin eventuella framtida livstids produktion i förtid innan dom ens vet om dom kommer att ha någon produktion att sälja, eller om dom vet att någon kommer att vara intresserad av att köpa den.
I praktiken handlar det om ett fullständigt ansvarslöst beteende som enbart gagnar den eller de som kan lyfta den upplupna räntan från de i praktiken värdelösa ettor och nollorna som hamnat på räntebetalarens konto.
Att låna för att kunna betala räntorna utan att veta om ett framtida omsättningsbart realvärde kommer att existera är att med hull och hår maka sej rätt ner i konkursens svarta hål - en metod som använts av diverse företag för att skaffa sej ett bättre ekonomiskt läge då företagets fordringsägare visserligen får se sina fordringar reducerade, men samtidigt ha kvar möjligheten till fortsatta affärer då företaget snart efter konkursen uppstår i ny skepnad.
Funkar inte lika bra då det gäller personliga konkurser om inte ackord och kulavskrivning nollställer minuset och en ny ekonomi kan påbörjas - vanligen ger sej inte fordringsägarna/inkassoföretagen förr än en total utmätning gjort och restskulderna överförts till en framtida bevakning i händelse av att något av utmätningsbart värde skulle tillfalla den skyldige.
Att skamstämpeln används i personliga konkurser men inte i någon högre grad då företag konkar har det sorgliga med sej att företagen vanligen klarar sej och kan fortsätta efter en rekonstruktionsvariant medan människor som drabbas tappar sugen, blir sjuka och dör i förtid.
Hur det går med länder som tvingas kasta in handduken får vi väl se - men ett stalltipps är att det inom ett sådant land ganska snart uppstår en inofficiell ekonomi för folks vardagliga transaktioner - den sortens ekonomi som den officiella makten alltid har svårt att tillgodogöra sej ett skatteuttag från - alltså en så kallad svart marknad.
Här i sverige har man lyckats ganska bra med att trycka ner den svarta marknaden vad gäller svartjobben genom att man för att få betalt för sina arbetade timmar måste redovisa dessa till skatteverket och att arbetsköparen betalt hälften - då betalar skatteverket ut den andra halvan som då dras av från den skatt arbetsköparen skulle ha betalt till den gemensamma statskassan - att det bara är de relativt välbärgade som kan tillgodogöra sej dessa så kallade ROT-avdrag och att dessa egentligen har det så bra ställt att dom borde kunna betala en skälig ersättning för det dom vill ha gjort på sina fastigheter kan man kanske tycka.
Att denna reform tillkommit genom den aliansa politiken som anses ska minska bidragsberoendet hos de svenska folket så kan man förstå att det gäller bara bidragen till den delen av det svenska folket som kan klassas som "de sämst ställda".
Rot-bidragen, räntesubventionerna och diverse eu-bidrag till storgods och jordbruk har man inget emot.
Som sagt "åt den som har skall varda givet...
Ett meddelande kommer att skickas till ansvarig som besultar om inlägget skall tas bort, av vilken anledning vill du rapportera det här inlägget?