Valt inlägg:
44 Lenni Toft: "Kvinnan ÄR stark nog att inte låta sin självbild påverkas av reklam. Men reklamens makt uppstår först om kvinnan redan har en osund självbild sen barnsben."
Ja det där var ju ett intressant men något kryptiskt påstående. Med ett sådant borde väl ha följt två förklaringar. 1 Hur detta yttrar sig, och 2 vad det beror på, om. Beror det på "patriarkatet" från igår? Eller på feminismen av idag?
Man kan ju notera, att enligt mändger av rapporter, googla! så "mår upplever sig må tjejer att sämre" i "världens mest jämställda land"! Hur killarna mår finns det däremot mycket lite intresse för i samma land!
De super och röker och slåss allt mer, och har diverse problem. Haussas dessa upp av feminismen som tutar på om förtryck och dåligt självförtroende? Men lägger skulden på andra könet. Beror den "osunda självbilden" på grund av den allomfattande feministpropagandan, att inte kolla in sig själv, sin egen ev. orsak i tid? Eller har kvinnan en svaghet, biologisk, som gör henne beroende av mannens stöd? Liksom att onekligen mannen har en svaghet, med sitt beroende. Att vi är biologiskt präglade mot varandra. Och med behov av lojalitet från båda hållen?
Ett meddelande kommer att skickas till ansvarig som besultar om inlägget skall tas bort, av vilken anledning vill du rapportera det här inlägget?