Valt inlägg:
Ur artikeln: "Det gör att vi många gånger skapar onödig osämja mellan könen. Kolla bara på debatten i Sverige som är ett ständigt infekterat klet."
Precis! Annars handlar den ju mest om kritik ur kvinnlig synvinkel, mot feministerna kvinnorna.
De som slog in öppna dörrar, men fick media och politiker på sin sida, av maktskäl och för att "det var kvinnor", aktiva, vilka onekligen behövdes, på tiden! Men så här?
Vad har åstadkommits med den "feministiska metodiken" i numera påstått "världen mest jämställda land" trots landets manliga talibaner, utan rätt till "jämställdhet".
Där det vinklade ständiga tjatet om kvinnolöner, kvinnor i styrelser, och den ännu mer vinklade lögnen "mäns våld mot kvinnor" är feministiska huvudområden där det tydligen inte hänt mycket efter 30 år!
Medan "tjejer mår sämre än någonsin", och unga tjejers utmanande könsroller står i bjärt kontrast till allsköns feminism. Och med ett internet som fylls av nakna brudar. Vad gör feministerna?
Med all skuld riktad mot mannen, och noll kvinnlig självkritik, så framstår det uteblivna resultatet som tämligen självklart!
Men den enkönade uppmärksamheten fick de ju...
Ett meddelande kommer att skickas till ansvarig som besultar om inlägget skall tas bort, av vilken anledning vill du rapportera det här inlägget?