Valt inlägg:
KÅM: hopplös logik.
ang. Hitler. Om Tyskland inte hade rustat för ett krig i öst de ville inte ha krig i/med väst tror jag, Storbrittanien och Frankrike förklarade Tyskland krig efter angreppet mot Polen, eller hur?. Skulle inte Stalin ha rustat och tagit Polen som ju delades m Tyskland först ändå? Kanske skulle Tyckland ha blivit Bolsjevikiskt utan en resolut vägran och flera andra länder även utan ett Sovjetiskt angrepp?
Ja, nu har ju allt hänt ändå.
Förresten orsakade Churchill och briterna en holocaust i Bengalen, inte den första, ca 1944-45. Kanske dog det lika många där, om inte fler, än i tyskarnas läger. Tydligen fanns det sen många läger i Tyskland efter 1945, där grymheter utspelade sig. Och många skickades österut som boskap. Det fick jag inte lära mig i skolan utan det är först på senare år.
En bok har nyligen kommit ut för de som fortfarande tror på anglosioamerikanernas rättfärdiga krig med hedervärda mål:
Kriget mot Iraks kultur
Varför museer plundrats, bibliotek bränts ned
och akademiker mördatsVarför resulterade invasionen av Irak 2003 i en sådan kulturell förödelse och så många mord på intellektuella? Det konventionella svaret är att det var en följd av dålig planering och otursamma omständigheter i ett krig som hade till avsikt att befria irakierna. Författarna till den här boken hävdar att verkligheten är en helt annan.
De visar att invasionen syftade till att rasera den irakiska staten för att omvandla den till en västvänlig lydstat. Det kaos som uppstod efter invasionen var ingen olycklig tillfällighet utan en medveten avsikt. En situation skulle skapas så att statens själva grundvalar underminerades. Författarna redogör noggrant för ockupanternas kallhamrade overksamhet, som ledde till ödeläggelsen av en av världens äldsta bevarade kulturer. Förutom förstörandet av oskyddade museer och bibliotek dokumenteras de riktade morden på närmare 500 akademiker, de omfattande kidnappningarna och fördrivningen av tusentals läkare, jurister, konstnärer och andra intellektuella. De visar att Irak utsatts för en systematisk kulturell rensning, som varit en del av en medveten strategi för att försvaga och slutgiltigt upplösa den irakiska staten.
Detta viktiga verk vederlägger påståendet att invasionen hade för avsikt att befria ett folk med en stor medelklass, som själv skulle kunna utveckla en demokratisk kultur.
Civilisationens vagga och rikaste arv finns/fanns i Irak och Iran, ett arv som tillhör även oss, att ta del av. ursäkta att det blev långt
Ett meddelande kommer att skickas till ansvarig som besultar om inlägget skall tas bort, av vilken anledning vill du rapportera det här inlägget?