Valt inlägg:
Optimisten framför ett mycket märkligt och pessimistiskt! budskap, nämligen att det inte lönar sig för människan att se realistiskt, så gott det går, på livet och planeten och vad som försigår här genom vår påverkan. För att just förbättra för oss, totalt beroende som vi är av av biosfären, vilket optimisten tydligen inte begripit? Och visst inte heller en hel del andra heller såsom miljöförstöringen fortsätter.
För övrigt är det inte bara i Vietnam som kvinnor lever ca 5 år längre, det är så i de flesta länder, nära så även i präktighetens hemland Sverige. Och ändå så har i många länder, I Sverige för bara några decennier sedan, män högre pensionålder. Gissa varför!
Ett meddelande kommer att skickas till ansvarig som besultar om inlägget skall tas bort, av vilken anledning vill du rapportera det här inlägget?