Valt inlägg:
Anders Karlsson skriver i sin enligt min mening något märkliga artikel att - "Försäkringskassan ansåg att jag inte var sjuk, eller att manodepressivitet inte räknas som sjukdom..."
Alltså - vad är det Försäkringskassan därmed sagt sig anse? Att Karlsson inte är sjuk eller att manodepressivitet inte är en sjukdom?
Eftersom jag själv lider av manodepressivitet, och fått detta konstaterat av psykiater som specialiserat sig på denna sjukdom, så vill jag förmedla en annorlunda uppfattning om Försäkringskassans bemötande.
Sedan jag fick min diagnos för snart fem år sedan har jag behandlas med all respekt för mitt tillstånd. Ingen tjänsteman har på minsta vis antytt att jag inte lider av det som min psykiater konstaterat att jag lider av. Tvärtom har man följt regelverket till punkt och pricka. Sedan i somras har jag beviljats stadigvarande sjukersättning.
Anders Karlsson skriver vidare - "Allt jag kan göra för att få tiden att gå är att jobba, så jag jobbar 70-90 timmar i veckan. Och jobb finns det hur mycket som helst."
Jag förstår om Försäkringskassan tycker att det är tveksamt, att en människa med en sådan arbetsförmåga rätteligen borde ha sjukersättning.
Hur som helst - vi som lider av bipoläritet typ 1 mano-depressivitet kanske är mycket olika. Jag känner i vart fall inte igen mig i Anders Karlssons beskrivning av sjukdomen.
Ett meddelande kommer att skickas till ansvarig som besultar om inlägget skall tas bort, av vilken anledning vill du rapportera det här inlägget?