Valt inlägg:
Demonerna önskar att hävda sin rätt över jorden, krossa de mänskliga uppkomlingarna och förstöra deras själar. Demonerna vill att människan ska dyrka dem framför deras skapare, genom att erbjuda gåvor och välbehag som gentjänst, åtminstone till en början. De vill höja sig själva till deras rättsmätliga plats, enligt dem själva. I många demoners hjärtan är den platsen lika eländig som myror krälande framför deras fötter.Andra demoner ser potensialen i människorna och skulle antingen rekrytera dem till sin armé i ett krig mot Himlen eller nalysera dem för att lära sig hemligheten om deras kraft, vilket är en reflektion av Guds, eftersom det var människan och inte demonerna som skapades som avbild av Herren själv.
Ytterligare demoner vill tvinga människorna att avslöja sig själva, att erkänna att de är lika ondskefulla och korrupta som demonerna, och bevisa att Gud i själva verket inte älskar dem heller. I allmänhet hatar demoner alla människor de inte kan utrota eller änglar som förblivit ofallna, men ändå så har många demoner behållit en egensinnigt sinne av heder, eller är det kanske ironi.
Ett meddelande kommer att skickas till ansvarig som besultar om inlägget skall tas bort, av vilken anledning vill du rapportera det här inlägget?