Valt inlägg:
hamas främsta målet är att förinta Israel. Detta är vi väl överens om?
Faktum att hamas inte har tillräckligt med militär makt idag betyder inte att de inte kan få den i framtiden, eller hur?
Tycker du att israelerna ska vänta tills sånt sker? Så dumma är de väl inte!
Att kontinuerligt skjuta raketer avsiktligt mot civila mål i Israel under 8 år leder till ett lamslaget samhälle, då man inte vet vart nästa raket kommer att slå ner!
Ska israelerna bara får lov att skjuta exakt samma mängd av katyusha raketer tillbaka?
Men som jag sade tidigare:
Att alltid besvara fiendens aggression proportionerligt är att tillåta fienden att alltid diktera konfliktens proportioner – det vill inte israelerna - med rätta- att sånt ska ske.
Vidare:
Hade israelerna samma mentalitet som sina blodtörstiga, fanatiska fiender skulle dina palestinier polare varit utraderade från kartan för länge, länge sedan.
Ett meddelande kommer att skickas till ansvarig som besultar om inlägget skall tas bort, av vilken anledning vill du rapportera det här inlägget?