Valt inlägg:
Jag orkar inte besvara alla Israelhatares inlägg här, det finns så många böcker och artiklar om detta redan. Men det som förvånar mig är just detta hat mot allt judiskt och israeliskt som lyser igenom många inlägg.
Alla länder har sin historia, och Israel har sin. Palestinierna har redan sitt land, Jordanien, där majoriteten av befolkningen är just palestinier enligt Wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Palestinian_people Jordanien är mycket glest befolkat och många gånger större än Israel.
Det räcker att titta på en karta över Mellanöstern för att se att araberna har erövrat enorma landområden. Israels landområde utgör knappt 1 promille av Mellanöstern, som befolkas av muslimer och där både kristna och judar har nästan rensats bort, och rensningen fortsätter idag både i Irak och i de palestinska områdena.
Ingen kräver att t.ex. kanadensare ska ge upp sitt land för alla indianer som bor där, eller att USAs befolkning ska lämna sitt land och åka tillbaka till Irland, Sverige, Mexico, m.m. Och ingen kräver att Sverige ska sluta diskriminera samerna och lämna tillbaka Lappland till dem. ni har kanske sett Gustav Fridolins film på TV4 om hur Sverige förföljde och förföljer samerna? Eller att Sverige ska återlämna de ockuperade områdena Skåne och Blekinge till Danmark. Alla hoppar bara på Israel. Är det månne bara en fortsättning på 2000 års kristna och muslimska diskriminering och mördande av judar?
Alla pratar om Gaza som ett fattigt utomhusfängelse. Men titta på bilderna här då
http://britanniaradio.blogspot.com/2010/08/can-you-guess-location-of-these.html
eller här
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4088354,00.html
eller här
http://mybroadband.co.za/vb/showthread.php/251422-The-myth-of-the-starving-and-siege-of-Gaza-Myth-Busted
Är Gaza ett fängelse som behöver mer bistånd? Hmm....
Det finns ingen annan folkgrupp i världen som har fått så mycket bistånd från andra länder som just palestinaaraberna. Bl.a. 700 miljoner svenska skattekronor, varje år. Gaza ockuperas inte av Israel längre, Israel lämnade Gaza för några år sedan. Inte en enda jude bor där längre. Hade palestinierna velat bygga ett nytt Singapor i Gaza så hade de kunnat göra det. Istället håller de på att bygga ett Somalia, i alla fall mentalt.
Varför inte skicka Mankell, Gardell, Guillou m.fl. på ett Ship to Syria, eller Ship to Lybia? Helst med enkelbiljett.
Ett meddelande kommer att skickas till ansvarig som besultar om inlägget skall tas bort, av vilken anledning vill du rapportera det här inlägget?