Valt inlägg:
Tja, vad jag menar med ett "skitjobb" är alltså inte ett jobb med kass lön eller låg status i samhället, utan ett arbete där man efter ett par månader tvingas sjukskriva sig som en följd av jobbet. En sjukskrivning räknas som en "rekommendation" av en läkare och är inte ett säkert kort för ersättning. Inte heller kan man få pengar från A-kassan eller liknande i dessa fall och det skulle förvåna mig oerhört om soc hade en mänskligare agenda.
Så i vilket fall skulle man bli utan inkomst, troligtvis under en ännu längre tid än om man faktiskt hade bytt till en trevligare arbetsplats och/eller varit mer kräsen när det gällde att hoppa på ett arbete som man vet att man inte kommer att trivas med, eller har de fysiska/psykiska förutsättningarna för att klara av.
Ett meddelande kommer att skickas till ansvarig som besultar om inlägget skall tas bort, av vilken anledning vill du rapportera det här inlägget?