Valt inlägg:
53 Jaså minsann, ser man på! Nå, det här med generellt "patriarkaliskt kvinnoförtryck", det har viss fastnat ändå hos många i den yngre generationen. Men vi är all lite hjärntvättade, varför? För att vi vill kvinnor väl, därför är kritiken tabubelagg, men en björntjänst mot kvinnan.
Geoff Dench har skrivit en bok jag jagar, finns bara på engelska. En rescension finns på "Manstorget". Kan översättas med "patriarkatet - kvinnors samhälle." Män gör det kvinnor vill/behöver, för reprodukton osv. Ofta de värsta skitjobben. Och lockmedlet känner du väl till, "moroten" så att säga...?
Jag som växte upp i KÖNSROLLSsamhället använder den benämningen.
Nëj, mäns frågor har kommit totalt på undantag. Där får vi DELVIS skylla oss själva "den manliga stoicismen", men framför allt på de män som har ordet: Journalister, och politiker. De och "elitfeministerna" är främsta målgruppen, statsfeminismen och vad den har ställt till med. Och alla har sina specialämne eller hur?
Ett meddelande kommer att skickas till ansvarig som besultar om inlägget skall tas bort, av vilken anledning vill du rapportera det här inlägget?