Valt inlägg:
#21 Jag tror du underskattar tekniken, det enda som behövs är en lag för att kunna lagföra vartenda hot, det går att komma åt alla oss kritiker genom tekniken.
Även om du sitter med en massa skydd på datorn så går det aldrig genom FRA och datainsamlingslagen att dölja datatrafik helt
Telefonavlyssning och GPS spårning gör att man måste sluta använda telefon, för även om man sitter på en anonym mobil så går den spåra vad man än gör med telefonen via FRA.
Har man fått fotboja så går den inte manipulera utan att motparten vet vad du gör, lägg till då att ditt hem är både avlyssnat och de filmar varenda vrå av ditt hem.
I dagens peninglösa samhälle kan man använda detta mot dig, det går inte få tag på kontanter utan du blir hänvisad till ditt bankkort, om staten tar det i från dig, hur ska du kunna lita på vem som är vän och fiende i ett totaliärt totalavlyssnat samhälle?
Anarkisterna i Östtyskland kunde inte komma från den avlyssningsteknik som fanns där, bevisen finns i Stasiarkiven, människor som trodde de inte hade påsyn ifrån staten hade i själva verket det.
Berätta gärna hur man kommer från tekniken eller saboterar utan att åka fast? för efter ett sabotage åker gärningsmännen definitivt fast efersom man lever i ett teknokratiskt samhälle så lämnar dom digitala spår efter sig genom telefon Även om de är anonyma spår via gatukameror, GPS spårning visa mobiler, uttag från bankomat, eller avlyssning via alla hem.
Tänk på att någon sosse föreslog att alla hem skulle vara kamera och avlyssningsanpassade, eftersom vanliga medborgare inte har något att dölja, finns det dessutom ett angiverisystem så är mardrömmen komplett.
Ett meddelande kommer att skickas till ansvarig som besultar om inlägget skall tas bort, av vilken anledning vill du rapportera det här inlägget?