Valt inlägg:
Ni är inte kloka. Er kritik talar mer om er själva än om Gudrun Schyman. Jag är ingen beundrare av henne och hennes lekar, men med det som hon gjorde igår visar hur ruttna alla dessa billiga kritiker är.
Varför blir ni förbannade på att någon gör vad han vill med sina pengar genom att bränna upp dem, samtidigt som ni sväljer med hull och hår all den värdeslöseri som pågår. Vi kastar dagligen miljoner kronor i förbrukat mat. Vi tillverkar massor med grejer som inte säljs eller knappast används. Och vi har en massa skitstövlar som roffar åt sig miljoner utan att förtjäna det. Ni är så dumma att ni inte fattar att pengar är bara ett hjärnspöke, något som bara har sitt värde så länge vi tror på det. Muslimer tror på Profeten och ni tror på Profiten. Vad är skillnaden? Varför gör ni ingenting mot den förstörelsen av resurser som pågår och som kommer att göra livet på jorden omöjligt? Varför kan man klara sig utan pengar inom en familj, men inte i samhället? Vad var och en av er tycker är att det är synd att du, eller du, eller du, inte fick de där 100.000 kronorsedlarna i stället. Men är det inte de behövande som skulle behöva ha pengarna? Varför ska man ge dessa 100.000 till en enda person, när de finns så många behövande. Om vi delar ut dem till 100.000 behövande, då får de en krona var. Har detta någon mening?
Nej du, girigbukar, ni är genomskådade allihopa. Ni är ruttna allihop och därför är samhället i fara och politiken i kris. Vi måste få krisen i säcken, men då måste man in er grisar i säckar med munkavel.
Ett meddelande kommer att skickas till ansvarig som besultar om inlägget skall tas bort, av vilken anledning vill du rapportera det här inlägget?