Valt inlägg:
Detta är inget flummigt, filosofiskt problem utan ett väldigt konkret ställningstagande med koppling till extremt utsatta individers lidande och olycka. Just oviljan att diskutera och utreda det här är kanske det mest förfärliga. Det är därför vi är kvar i ruta ett, i ett läge som präglas av oklarhet och handlingsförlamning, som drabbar plågade.
Är det inte rimligare och mera relevant att ha ett regelsystem som i vissa fall acceprterar aktiv dödshjälp??Respekten för individen som lider och dennes önskan måste vara större än respeketn för livet som något slags heligt begrepp!
Ett meddelande kommer att skickas till ansvarig som besultar om inlägget skall tas bort, av vilken anledning vill du rapportera det här inlägget?