Valt inlägg:
Man kan ju se det som så att i alla tider har alla elever fått läxor och därför vill lärarna, som gärna kör det spåret de en gång i tiden har lärt sig, ge läxor.
Den positiva sidan är det som någon här påpekade; när/om du kommer till högskolan/universitet förväntas det att du gör minst halva jobbet självständigt och om du inte klarar av det kan du inte gå och klaga på läraren. Då är det oerhört bra att ha redan erfarenhet av att jobba självständigt.
Den negativa sidan handlar om just synsättet att det är skolans plikt att lära eleven det som står i skolplanen och styrdokumenten. Jag har träffat föräldrar som vägrar hjälpa sina barn med läxor eftersom de anser att det inte är deras jobb utan lärares jobb. Då kan man fråga sig om de vill överhuvudtaget lära sina barn någonting; man kan ju alltid hävda att det är fritidsledarens jobb att lära barnen bete sig på fritiden.
Och det gäller naturligtvis även invandrarföräldrar som kanske inte kan språket, inte kan det svenska samhället. Hur ska de kunna hjälpa sina barn med läxorna även om de skulle vilja?
Vad gäller TV som ett hjälpmedel i t ex språkinlärningen känner jag till fall där barn har lärt sig både engelska, franska och tyska med att titta på utländska barnprogram , detta innan de kunde läsa texten.
Ett meddelande kommer att skickas till ansvarig som besultar om inlägget skall tas bort, av vilken anledning vill du rapportera det här inlägget?