Valt inlägg:
Ja, många som kommer till ett främande land som flykting har höga ambitioner på att bli lika värdfolket och dom blir ibland mer lika än värdfolket själva. Förmågan till snabb assimilering avtar respektive tilltar beroende på hur lik den kultur varit som man kommer ifrån den värdkultur man kommit till. Människor som kommer från hierarkiskt styrda nomadkulturer med en livsstil som var vanlig här på innan 1400talet med småkunliga fejder och herre trälförhållanden där människans skam fick prägla allt mänskligt liv och kyrkan jobbade hårt på att samla själar. Det var länge sedan, men inte då man kommer från någon av dessa ålderdomliga kulturer på en dag. En tidsresa på några hundra år - då kan man kanske till och med vara lite uppmuntrande och faktisk inse att en människa som tidigare levde i en tid jämförbar med tidig järnålder och som dimper ner i rymdåldern och med tanke på det klarar sej förvånansvärt bra.
Utforskaren4# Tänkte på det du sa om religionerna - jag är mer tveksam till om dom verkligen haft en possitiv verkan på mänskligheten. Inkvisitionen var just inte så mycket att komma med, inte heller kyrkans krig har varit så väsensskilda från andra krigshärrar. Nej skulle vi sluppit religionerna så skulle mycket ha vunnits.
Ett meddelande kommer att skickas till ansvarig som besultar om inlägget skall tas bort, av vilken anledning vill du rapportera det här inlägget?