Valt inlägg:
Hej Jörgen
”Stereotypisering är en del av den propagandaapparat som håller människan i schack.”
”Demystifiera masspsykoser, massångestar och masshysterier för att förstå att det handlar bara helt enkelt om socialordning och maktutövning.”
Självklara saker Jörgen!
Men människor som ingår i ett socialt pyramidsystem, som fungerar utifrån ett fåtal normer byggda på makt och rädsla blir just robotifierade. Deras handlingsmönster, tankemönster blir under sådana omständigheter så mekaniserade att vi just får ett robotifierat beteende, Var finns ditt problem, var finns motsatsen?
Det finns olika ”maktdialekter” som du är inne på, såsom den Svenska eller den Amerikanska. Maktutövandet, eller sett ur robotperspektivet, avsägandet av sin egen kraft, är dock i sin grund likadan. Detta är den ideologi jag just åsyftar i artikeln.
Mats
Ett meddelande kommer att skickas till ansvarig som besultar om inlägget skall tas bort, av vilken anledning vill du rapportera det här inlägget?