Valt inlägg:
”Amnesty uppmanar den nya regeringen att under de första 100 dagarna av presidentperioden:
- tillkännage en plan och ett datum för stängningen av fånglägret på militärbasen Guantánamo
- utfärda en order som förbjuder tortyr och annan misshandel, enligt definitionerna i internationell rätt och göra denna applicerbar på alla amerikanska institutioner
- inrätta en oberoende kommission för utredning av övergrepp som gjorts av USA under landets krig mot terrorism. Dessa krav är en del av den "checklista" av åtgärder som Amnesty uppmanar den nya presidenten att vidta under de första 100 dagarna som president.
- President Barack Obama måste ta ett tydligt avstånd från de policys och praktiker vad gäller frihetsberövande som den förra regeringen var ansvarig för. Miljontals människor, politiker och religiösa ledare i USA och runt om i världen kräver dessa förändringar. Nu är det dags att det blir verklighet, säger Irene Khan, generalsekreterare för Amnesty International.”
Ett meddelande kommer att skickas till ansvarig som besultar om inlägget skall tas bort, av vilken anledning vill du rapportera det här inlägget?